Nowości

Wasze złe nawyki i przywary czasem Was ograniczają, a czasem motywują

Wasze złe nawyki i przywary czasem Was ograniczają, a czasem motywują

Słodycze, palenie papierosów i spędzanie zbyt dużej ilości czasu przy telefonie komórkowym to wady, które wymieniliście najczęściej.

Początek roku to czas, kiedy część z Was robi postanowienia noworoczne - albo chce zacząć coś nowego, albo coś rzucić. W tym kontekście zapytaliśmy Was, co uważacie za swoje największe przywary. Jedna trzecia z Was przyznała, że największą słabością jest oddawanie się słodyczom – najbardziej jest tak na Węgrzech, a najmniej na Słowacji. Być może nie jest to zaskakujące, że w prawie wszystkich krajach ENP kobiety są znacznie bardziej skłonne do jedzenia słodkości. Wyjątkiem są Węgry, gdzie skłonność do słodyczy jest dość zrównoważona pomiędzy mężczyznami i kobietami. Palenie również jest w pierwszej trójce Waszych złych nawyków, zwłaszcza w Bułgarii (36%), ale na liście jest także zbyt dużo czasu spędzanego na telefonie komórkowym (najwięcej w Polsce 38% i Bułgarii 35%, najmniej na Węgrzech 18%). Polacy prowadzą też znacząco w używaniu wulgaryzmów (38%), podczas gdy najbardziej przyzwoitych pod tym względem facetów można znaleźć wśród Bułgarów (12%). Ponadto Polacy lubią narzekać praktycznie na wszystko (18%), co jest największą różnicą w stosunku do Czechów (10%) i Bułgarów (9%). Czesi lubią długo spać(18%), piją więcej alkoholu niż powinni (12%) i dużo mówią sami do siebie (10%). Nie wykluczamy, że między dwoma ostatnimi wadami może istnieć jakiś związek. Węgrzy natomiast bardziej niż inni przejmują się swoim wyglądem (12%) i za dużo grają w gry komputerowe lub internetowe (15%).

Wśród Słowaków najpopularniejsza jest opinia, że ich wady hamują ich rozwój (32%) i dlatego próbują się ich pozbyć. Z kolei na Węgrzech tylko 17% naszych panelistów podziela ten pogląd. Mniej więcej jedna trzecia z Was stwierdziła, że podczas gdy niektóre z Waszych przywar powstrzymują Was od działania, inne motywują Was i posuwają do przodu. Takiego zdania są zwłaszcza młodzi Czesi i Polacy w wieku 18-29 lat. Czescy mężczyźni znacznie częściej niż kobiety twierdzą, że są zrezygnowani jeśli chodzi o swoje wady (24%) oraz że są świadomi tego, że ich wady ich ograniczają, ale przyzwyczaili się do tego i nie zamierzają się zmieniać.

Sprawdziliśmy również, czy wraz z początkiem Nowego Roku planujecie pozbyć się niektórych swoich przywar. Powiedzieliście nam, że ponad jedna trzecia z Was nie robi postanowień noworocznych. Na Węgrzech powiedziała nam to aż połowa naszych respondentów. Z drugiej strony, ¼ naszych panelistów próbuje pozbyć się jakichś swoich przywar dzięki postanowieniom noworocznym, zwłaszcza Polacy (37%). I oni też są najbardziej w tym skuteczni (PL, BG 12%). Czesi albo w ogóle nie próbują pozbyć się wad (19%), albo próbują to zrobić w dowolnym momencie w ciągu roku, niezależnie od postanowień noworocznych (31%).

‹ Wróć

Opublikowane dnia 15 sty 2023, 17:42:46