Nowości

Zmęczenie wiosenne – mit czy fakt?

Zmęczenie wiosenne – mit czy fakt?

Utrata energii, uczucie zmęczenia, złe samopoczucie, brak słońca i witamin oraz zły nastrój. Zastanawialiśmy się, ilu z Was zauważa objawy wiosennego zmęczenia i jak z nim walczycie.

Ponad połowa naszych respondentów we wszystkich krajach ENP stwierdziła, że doświadcza oznak wiosennego zmęczenia. Najbardziej narażeni na wiosenne zmęczenie są Bułgarzy (59%), a najmniej Czesi (47%), natomiast kobiety, osoby w wieku 30-59 lat i osoby z niższym wykształceniem (szkoła podstawowa i zawodowa) są narażone znacznie bardziej niż inne.
15% Węgrów, jako najwięcej spośród badanych narodów, powiedziało zdecydowane NIE wiosennemu zmęczeniu.

Ze zmęczeniem można walczyć na różne sposoby. Chcieliśmy się dowiedzieć, jak najczęściej z nim walczycie.

Ponad połowa z Was stara się spędzać więcej czasu na zewnątrz, na świeżym powietrzu, przy czym największy odsetek stanowią Polacy (59%), kobiety i osoby po 60. roku życia.

Na drugim miejscu znajdują się witaminy, zarówno w formie suplementów (30%), po które najczęściej sięgają Węgrzy (41%), jak i naturalne w postaci owoców i warzyw (27%), które są szczególnie popularne wśród Polaków (32%).

W porównaniu z innymi krajami, Czesi starają się walczyć ze zmęczeniem za pomocą regularnego snu (30%).
Węgrzy częściej niż inne narodowości poprawiają nawadnianie organizmu (30%) i medytują (5%). Polacy uprawiają więcej sportu niż inni (19%), natomiast Słowacy różnią się od innych tym, że starają się mniej pracować (8%).
O ile osoby starsze w wieku 60+ walczą ze zmęczeniem chodząc na spacery (63%) i zwiększając spożycie witamin, zarówno w tabletkach (33%), jak i dodając do swojej diety więcej owoców i warzyw (36%), o tyle osoby młodsze chętniej decydują się na bardziej regularny sen (32%), mniej pracują (9%), więcej medytują (6%) i, co najważniejsze, spędzają czas na wykonywaniu przyjemnych czynności i dbaniu o swój wygląd (27%).

‹ Wróć

Opublikowane dnia 7 kwi 2023, 21:54:15