Nowości

Czy Twój dom to jeden z tych, w których wiosna nie może się zacząć bez wiosennych porządków?

Czy Twój dom to jeden z tych, w których wiosna nie może się zacząć bez wiosennych porządków?

Nadejście wiosny i Wielkanocy, oprócz słonecznych i cieplejszych dni, wielu z nas kojarzy się również z wiosennymi porządkami. Czy wiosenne porządki to bardziej wspominanie minionych lat, tradycja naszych dziadków, czy też wiosna wciąż zaczyna się dla Ciebie tylko od idealnie posprzątanego domu? Byliśmy ciekawi, jak widzą to nasi respondenci we wszystkich krajach ENP.

Najwięcej fanów wiosennych porządków znajdziemy w Polsce, na Słowacji i Węgrzech. O ile dla ok. ¼ Polaków i Węgrów wiosna nie może się nawet zacząć bez wiosennych porządków, o tyle Słowacy podchodzą do tego z mniejszą pasją (17%) i sprzątają bardziej z przyzwyczajenia (27%). Tylko 6% Czechów wkłada w sprzątanie całe serce, a 28% z nich robi wiosenne porządki w ramach nawyku.
Połowa z Was stwierdziła, że przez cały rok sprząta w ten sam sposób i dlatego nie ma potrzeby, aby wiosną robić coś inaczej, bardziej lub intensywniej.
Co raczej nie jest zaskakujące, wiosenne porządki są znacznie bardziej istotne dla kobiet (21%), podczas gdy mężczyźni częściej są "zmuszani" do zaangażowania się, żeby nie wyjść z nawyku (23%).

Ponad połowa naszych respondentów w ramach wiosennych porządków myje okna, odkurza, pierze domowe tekstylia, sortuje i wyrzuca niepotrzebne rzeczy, w tym porządkuje szafy i wyrzuca ubrania, sprząta przestrzenie zewnętrzne, balkony, tarasy i myje podłogi.
Jednak w krajach ENP zwyczaje dotyczące sprzątania dość mocno się różnią. Podczas gdy aż 86% Węgrów nie wyobraża sobie wiosennych porządków bez mycia okien, na Słowacji jest to część wielkiego sprzątania tylko dla 70% naszych respondentów.
Węgrzy są również bardziej sumienni w odkurzaniu (81%), podczas gdy Słowacy (57%) i Bułgarzy (55%) nie aż tak bardzo.
Węgrzy przodują w odkurzaniu (80%), praniu tekstyliów domowych (75%), segregowaniu niechcianych rzeczy (71%), myciu podłóg (71%) oraz w czyszczeniu dywanów (59%) i mebli tapicerowanych (47%). Czyszczenie dywanów jest również powszechne dla 51% Polaków i 47% Bułgarów.
Polacy (49%) i Słowacy (47%) znacznie częściej niż inne narody sprzątają swoje piwnice, szafy i garaże.
Polacy różnią się też od wszystkich innych krajów tym, że ponad 1/5 z nich maluje swoje wnętrza na wiosnę.
O ile kobiety zdecydowanie bardziej angażują się we wszystkie czynności porządkowe, o tyle sprzątanie piwnic i garaży to domena mężczyzn.

‹ Wróć

Opublikowane dnia 14 mar 2023, 15:03:54