Nowości

Susza, chwasty czy ślimaki? Dowiedzieliśmy się, co w tym roku spędza sen z powiek ogrodników

Susza, chwasty czy ślimaki? Dowiedzieliśmy się, co w tym roku spędza sen z powiek ogrodników

Jesień to także czas, w którym kończy się sezon ogrodniczy, a w naszej lipcowej ankiecie przeprowadzonej wśród respondentów we wszystkich krajach ENP sprawdziliśmy, co najbardziej martwiło Was w ogrodzie w tym roku i jak sobie z tym poradziliście.

Aż 70% respondentów, którzy wzięli udział w naszym badaniu, przynajmniej od czasu do czasu uprawia ogród. Ta aktywność jest najbardziej popularna na Słowacji, gdzie aż ¾ naszych panelistów, którzy wzięli udział w ankiecie, przynajmniej czasami zajmuje się swoim ogrodem. Ogrodnictwo jest również bardzo popularne w Rumunii (74%), Bułgarii (71%) i Czechach (70%). Nieco mniej popularne jest w Polsce (65%) i na Węgrzech (60%).

72% naszych respondentek zajmuje się ogrodnictwem, w porównaniu do zaledwie 62% naszych respondentów płci męskiej. Najczęstszymi ogrodnikami są osoby w wieku 30-50 lat (73%) i osoby z wykształceniem wyższym (72%).

Jak co roku, ogrodnicy zmagali się z okresem dotkliwej suszy i brakiem opadów, których doświadczyło 44% naszych respondentów, w szczególności w Czechach (53%) i Polsce (54%). Nadmierne zachwaszczenie nękało w tym roku 45% panelistów, szczególnie w Rumunii (59%), na Słowacji (53%) i w Bułgarii (52%).
Podczas gdy mszyce wyrządziły w tym roku najwięcej szkód ogrodnikom w Polsce (52%), Bułgarii (47%) i na Węgrzech (46%), ślimaki stanowiły poważny problem dla ogrodników w innych krajach. Nasi respondenci w Polsce (49%), na Słowacji (42%) i w Czechach (42%) musieli walczyć z nimi najczęściej. W związku z tym przyjrzeliśmy się bliżej różnym sposobom walki ze ślimakami w tym roku i tym, które z nich z własnego doświadczenia uważacie za najskuteczniejsze.
Większość z Was próbowała pozbyć się ślimaków ręcznie (47%), w tym zwłaszcza Czesi (50%). 39% zdecydowało się na użycie środków chemicznych, z czego połowa znów w Czechach. Posypywanie gleby fusami z kawy? Brzmi dość nietypowo, ale ta "broń" była również używana przez prawie ¼ naszych ogrodników, najczęściej w Rumunii (36%) i na Węgrzech (33%). Około 1/5 z Was zdecydowała się chronić swoje uprawy sadząc zioła (lawendę, szałwię, rozmaryn), które nie są faworyzowane przez ślimaki, ale także przez pokruszone skorupki jaj. Prawie jeden na dziesięciu ogrodników posypał glebę trocinami lub korą, ewentualnie podlewając ogród tylko wcześnie rano w nadziei, że to odstraszy ślimaki.

A co uważacie za najskuteczniejsze? Większość z Was pozbyła się ślimaków niezawodnie dzięki produktom chemicznym - ponad 1/3 respondentów (36%) uprawiających ogród, a najczęściej Czesi (42%). Większość węgierskich ogrodników prawdopodobnie nie zgodziłaby się z tym podejściem, ponieważ jest to najmniej popularny sposób na pozbycie się ślimaków w ogrodzie (16%). 6% z Was uważa, że plantacja kawy lub sadzenie ziół działa. 5% naszych ogrodników wpuszcza kury lub inny drób między pola, a 4% twierdzi, że potłuczone skorupki jaj wypędzają ślimaki z ogrodu.

Badanie zostało przeprowadzone wśród respondentów ENP, Ogółem=N11156, CZ=N4453, SK=N1388, PL=N1719, HU=1064, BG=N2012, RO=N519, respondenci w wieku 18-59 lat, lipiec 2023.
‹ Wróć

Opublikowane dnia 21 wrz 2023, 18:34:14