Nowości

Akcyza na e-papierosy? Ponad połowa z Was jest za

Akcyza na e-papierosy? Ponad połowa z Was jest za

W ostatnich latach wielu palaczy przerzuciło się z palenia tradycyjnych papierosów na tytoń podgrzewany i papierosy elektroniczne. Powodów tej zmiany może być kilka.

Niektórzy uważają je za mniej szkodliwą alternatywę lub mniej "denerwującą" dla otoczenia. Jednak istotnym czynnikiem są znacznie niższe obciążenia podatkowe, które mają znaczący wpływ na cenę, za jaką kupuje się papierosy.
W ostatnich latach wzrasta akcyza na papierosy w Czechach, oddalając je od takich krajów jak Słowacja i Polska - gdzie akcyza na te produkty jest niższa. UE rozważa ujednolicenie podejścia do opodatkowania papierosów tradycyjnych i ich alternatyw we wszystkich krajach unii. Z jednej strony istnieje pogląd, że e-papierosy i tytoń podgrzewany, ze względu na ich relatywnie mniejszą szkodliwość, powinny być opodatkowane znacznie niższą stawką. Jednak zdaniem różnych organizacji pozarządowych, a także Światowej Organizacji Zdrowia, te alternatywy dla papierosów konwencjonalnych również powinny być opodatkowane w ten sam sposób.
Zapytaliśmy Was, co o tym myślicie. Niezależnie od tego, czy jesteś palaczem czy nie, chcieliśmy wiedzieć, czy uważasz, że e-papierosy i podgrzewany tytoń powinny być opodatkowane w taki sam sposób jak tradycyjne papierosy.

Zdecydowanie więcej niż 1/3 z Was, naszych respondentów we wszystkich krajach ENP, opowiada się za stosowaniem akcyzy. Przewagę wśród nich mają mężczyźni (CZ,SK,PL) i osoby z wyższym wykształceniem. Z kolei Węgrzy, osoby w wieku 18-44 oraz osoby z niższym wykształceniem (szkoła podstawowa i brak matury) byli najbardziej na zdecydowane NIE.
Ogólnie rzecz biorąc, za tym rozwiązaniem opowiada się ponad połowa wszystkich respondentów, niezależnie od tego, czy jest się palaczem, czy nie. Najczęściej zgadzają się badani w Polsce (60%) i w Czechach (58%), a najrzadziej w Bułgarii (51%).
Byliśmy też ciekawi, ilu mamy wśród Was palaczy i ile miesięcznie inwestujecie w papierosy.
W Bułgarii jest najwięcej palaczy, pali tam prawie 2/3 naszych respondentów, co znacznie różni się od pozostałych krajów ENP (SK, PL, HU), gdzie odsetek palaczy wynosi średnio około 45%. Z kolei w Czechach jest przewaga osób niepalących, aż 64%. W tym kraju ten niezdrowy nawyk jest najmniej popularny. Najwięcej niepalących znajduje się wśród osób w wieku 60 lat i więcej (67%) oraz osób z wyższym wykształceniem (65%).
Być może nie jest to zaskakujące, że Bułgarzy wydają najwięcej miesięcznie na palenie. Nawet 16% z nich wydaje około 300-400 PLN miesięcznie na papierosy, wyroby tytoniowe, papierosy elektroniczne i podgrzewany tytoń. Dotyczy to zwłaszcza osób w wieku 30-44 lat oraz osób bez matury. Co ciekawe, najwyższe kwoty na palenie wydają młodzi Bułgarzy w wieku 18-29 lat (7% wydaje ponad 600 PLN miesięcznie).
W niemałym stopniu wynika to również z faktu, że podczas gdy koszt palenia jest najwyższy w Czechach, cena wyrobów tytoniowych w Bułgarii jest najbardziej przystępna w porównaniu z innymi krajami ENP.

Źródło:
https://euractiv.cz/section/politika/news/eu-se-chysta-zdanit-zahrivany-tabak-nebo-nikotinove-sacky-cesi-odstartuji-vyjednavani/
‹ Wróć

Opublikowane dnia 1 mar 2023, 15:55:14