Nowości

20 stycznia - Międzynarodowy Dzień Miłośników Sera

20 stycznia - Międzynarodowy Dzień Miłośników Sera

Tylko 3% naszych panelistów nie jada sera - albo dlatego, że go nie lubi, albo ze względów zdrowotnych, albo z przekonania. Największymi miłośnikami sera są mieszkańcy Słowacji (31%), niezależnie od płci i wieku, natomiast najmniej skłonni do przystąpienia do serowego kultu są respondenci na Węgrzech (18%). 94% z Was sięga po ser przynajmniej czasami.

Może część z Was o tym wiedziała, a może po prostu zgadła, ale średnie roczne spożycie sera na obywatela Unii Europejskiej wynosi 17-20 kg. Na to pytanie poprawnie odpowiedziało 13% z Was. Najczęściej zgadywano, że średnie roczne spożycie sera na obywatela Unii Europejskiej wynosi około 9-12 kg. Tej odpowiedzi udzieliło 22% naszych respondentów. Słowacy najczęściej podawali roczne spożycie na poziomie zaledwie 5-8 kg, choć to właśnie oni napędzają europejską średnią swoim zamiłowaniem do sera. Wyraźnie nie cenią swoich serowych porcji.

Oczywiście, kiedy mówisz ser, myślisz o włoskim parmezanie lub mozzarelli, szwajcarskim Emmentalu lub francuskim Brie, Camembert lub Roquefort. To były wasze topowe wybory dla największych zjadaczy sera w Europie. Zapomnieliście jednak o Fecie, bez której nie może się obejść żaden grecki dom. Tak, to właśnie Grecy spożywają około 28 kg sera na osobę rocznie i z tym solidnym apetytem stali się największymi zjadaczami sera w Europie.
Jedna trzecia z Was wskazała Francuzów jako największych konsumentów sera; największe prawdopodobieństwo temu dawali Czesi (42%), a najmniejsze Słowacy (25%). Prawie jedna czwarta z Was była przekonana, że to Włosi, a 17% naszych panelistów uważało, że to Szwajcarzy. Tylko 6% z Was wskazało prawdziwych zwycięzców - Greków. Najwięcej poprawnych zgadnięć pochodziło ze Słowacji (10%).
Co ciekawe, aż 22% Bułgarów wskazało siebie jako największych konsumentów sera w Europie, podczas gdy pozostałe kraje ENP dały im ledwie pół procenta.

Najpopularniejszym rodzajem sera wśród tych z Was, którzy jedzą sery przynajmniej od czasu do czasu, są wyraźnie twarde sery, takie jak Emmental, Cheddar itp. Potwierdziła to jedna trzecia z Was, a najbardziej znacząco Węgrzy (53%). Drugim najpopularniejszym serem jest ser z pleśnią na powierzchni, taki jak Camembert (13%), szczególnie wśród Czechów (19%). Trzecie i czwarte miejsce dzielą sery parmezan (11 proc.) oraz niebieskie sery pleśniowe, takie jak Roquefort, Gorgonzola, Niva (10 proc.). Bułgarzy preferują świeżą ricottę, gervé (25 %), która zajęła piąte miejsce w ogólnej klasyfikacji.

‹ Wróć

Opublikowane dnia 15 sty 2023, 17:00:40