Tegoroczne Święta Wielkanocne będną inne niż zawsze

Tegoroczne Święta Wielkanocne będną inne niż zawsze

Polski Panel Narodowy jest częścią European National Panels, które posiada panele online w 5 krajach (Czechy, Słowacja, Polska, Węgry, Bułgaria). Od 17 do 22 marca 2021 było na nim prowadzone badanie na temat Świąt Wielkanocnych. Podobna ankieta została przeprowadzona również w Czechach, Bułgarii, na Węgrzech oraz Słowacji.

Święta Wielkanocne odbywają się w okresie przyjścia wiosny, ciepłe i słoneczne dni łączą się ze spotkaniami ze znajomymi i sąsiadami. To Wielkanoc którą znamy, jednak w tym roku będzie się to odbywać inaczej. Liczy się z tym prawie połowa ankietowanych Polaków z Polskiego Panelu Narodowego, która twierdzi, że ich tegoroczne święta bardzo się zmienią (40%). Połowa swój sposób obchodzenia święt zmieni tylko częściowo, a 12% respondentów nie zamierza wprowadzać żadnych modyfikacji w stosunku do zeszłego roku.

Wielkanoc obchodzą praktycznie wszyscy Polacy (93%), jedynie mała część respondentów stwierdziła inaczej. Większość z nas łączy je z tradycjami takimi jak śniadanie wielkanocne (87%) (co częściej podają młodsi respondenci w wieku 15-24 lat), dzielenie się jajkiem (77%) i odwiedziny u bliskich (77%). Wszystkim tym aktywnościom częściej oddają się kobiety niż mężczyźni.

Przy tej okazji są również ważne przygotowania – tym mogą być wiosenne porządki (76%), następnie łączymy Wielkanoc z malowaniem pisanek (73%) i pójściem ze święconką (73%).

Którym z tradycji możemy się w tym roku poświęcić? Musimy brać pod uwagę, że w związku z sytuacją pandemiczną COVID-19 nie będzie można się odwiedzać w takim stopniu, więc zapewne w większej mierze domowe pyszności będą przypadać na osoby mieszkające wspólnie w jednym domu.


W Wielkanocy najbardziej lubimy spotykanie się, tradycje, zwyczaje i świąteczną atmosferę

Obok tradycji, którym poświęcamy czas, większość z nas cieszy się przede wszystkim na spotkania z bliskimi (67%), szerzej pojęte tradycje i zwyczaje (65%) – co jest częstsze dla kobiet niż mężczyzn – i atmosferę świąt (60%), która jest związana z tym świętem. Tę ostatnią chętniej podawały osoby powyżej 45 roku życia.

Niektórzy podają, że w związku z Świętami Wielkanocnymi najbardziej cieszą się przede wszystkim na dobre jedzenie (44%), powitanie wiosny (42%) jako nowej pory roku, podczas gdy inni respondenci najbardziej lubią czas odpoczynku od szkoły i pracy (35%). Tutaj nie jest zaskoczeniem że tę możliwość najczęściej zaznaczały młodsze osoby w grupie wiekowej 15-34.


Śmingus dyngus to nasz ulubiony zwyczaj

Tradycja, którą tutaj ze względu na tradycje i różnice kulturowe nazwiemy szeroko pojętą „kolędą“ (a dla nas będzie po prostu Lanym Poniedziałkiem) jest bardzo przez Polaków lubiana – cieszy się na nią 67% respondentów. Częściej twierdząco odpowiadały osoby mieszkające na obszarach wiejskich. Trzecia część respondentów podaje, że za nią nie przepada (24%), częściej tutaj chodzi o osoby starsze w wieku powyżej 55 lat.

Jeśli chodzi o tę tradycję, dwie trzecie respondentów zamierza polewać wodą w tym roku swoich bliskich i znajomych. Co ciekawe częściej udzielały takiej odpowiedzi kobiety, ale nie jest zaskoczeniem, że były to również osoby młode (do 24 roku życia), jak również osoby z obszarów wiejskich.

Jak już wspomnieliśmy, pomiędzy krajami tradycja „kolędy“ jest różna. Ciekawym jest, że podczas gdy u nas i na Węgrzech jest ona związana z wzajemnym polewaniem się wodą, w sąsiednich Czechach i na Słowacji chodzi się z pleconą rózgą, a w Bułgarii w ogóle nie istnieje – tam zwyczajem związanym z poniedziałkiem wielkanocnym jest swoista walka, stukanie się kurzymi jajkami – ten, którego jajko się nie rozbije będzie miał szczęście do końca roku. Patrząc na to, jak lubiane są te tradycje, ze wszystkich krajów wybija się Bułgaria (95%), następnie Polska (67%) Czechy (60%), a wyraźnie mniej lubiane są na Słowacji (43%) i Węgrzech (42%).