7 z 10 Polaków nie spróbowałoby owada, do restauracji najczęściej wybierzemy się na kuchnię polską.

7 z 10 Polaków nie spróbowałoby owada, do restauracji najczęściej wybierzemy się na kuchnię polską.

Polskie potrawy jako ulubione wskazało 38 % respondentów, co czwarty Polak lubi dania słowackie, a 8 % preferuje kuchnię arabską. 6 na 10 osób ankietowanych doświadczyło sytuacji, w której musieli reklamować otrzymane danie, a 35 % nigdy nie zgłosiło potrzeby reklamacji, mimo niezadowolenia z dania. Takie są wyniki badania Polskiego Panelu Narodowego, przeprowadzonego w sierpniu na próbie 512 osób reprezentujących internetową populację.

Frekwencja odwiedzin

Przynajmniej raz w miesiącu do restauracji zawita 45 % Polaków. Rzadziej odwiedzi lokal gastronomiczny mniej niż połowa ankietowanych, a 17 % nie chodzi do takich miejsc w ogóle.

Polecenia od znajomych są najważniejsze

Jak wybieramy odpowiedni lokal? Z polecenia znajomych korzysta 65 % respondentów, 38 % przegląda fanpage na Facebooku lub innym medium społecznościowym, a 37 % woli otrzymać konkretniejsze informacje prosto ze strony internetowej danej restauracji.

Umiesz reklamować?

W Polsce jest najniższe zadowolenie z jedzenia w lokalu - do tej pory reklamować otrzymanego dania nie musiało jedynie 35 % respondentów, gdzie na Słowacji jest to co drugi ankietowany, a w Czechach ten współczynnik wynosi 41 %. Ciekawe jest, że jednak tylko część z nas decyduje się na taki krok - co trzeci Polak w badaniu Polskiego Panelu Narodowego przyznaje, że nie zgłaszał zastrzeżeń obsłudze mimo swojego niezadowolenia. W Czechach i na Słowacji był to co piąty ankietowany.

Lepsza Kopi Luwak, czy może chrabąszcz?

Nie boimy się za to kulinarnych eksperymentów z egzotyką. Co trzeci ankietowany chętnie skosztowałby kawę Kopi Luwak (na Słowacji 40 %, a w Czechach 54 %). Nasze narody wyraźnie rozdziela stosunek do konsumacji wnętrzności - prawie 59 % Polaków i 44 % Słowaków wyraźnie odmawia spróbowania, gdzie większość Czechów nie ma z tym żadnego problemu (odmówiłby zaledwie co trzeci). Zgoda panuje natomiast w przypadku owadów, których nie ma ochoty kiedykolwiek spróbować 73 % Polaków, 75 % Słowaków i 58 % Czechów.